
"En stor udfordring. En stor mulighed."
Sådan indleder Thor Skov Jørgensen et opslag på sin LinkedIn, hvor han offentliggør, at han skifter sin rolle som finansdirektør hos energiselskabet OK ud med rollen som administerende direktør hos Coop.
"Det er en stor ære at blive betroet ansvaret for en virksomhed med mere end 150 års historie og stor samfundsmæssig betydning, og jeg er ser frem til snart at tilslutte mig mine næsten 40.000 nye kollegaer i Coop," skiver han.
Thor Skov Jørgensen er dog heller ikke et helt ny ansigt i dagligvarebranchen. Han har tidligere besiddet ledende stillinger hos Netto, Føtex og moderselskabet Salling Group. Senest besidder han stillingen som finansdirektør i det danske energiselskab OK.
"Det har været en grundig proces med flere kompetente kandidater, og jeg er glad for, at vi er endt med Thor. Han har gennem en årrække vist sig som en meget dygtig dagligvareleder, og han vil sikre et det nødvendige stærke fokus på drift og lønsomhed – og samtidigt styrke dét, der gør Coop til noget ganske særligt: at være en lokal forankret, bæredygtig og medlemsejet dagligvarehandel," skriver Coops formand, Pernille Skipper, på Linkedin.
Thor Skov Jørgensen er uddannet i virksomhedsadministration fra CBS. Han tiltræder stillingen hos Coop 19. juni.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
Nyhedsoverblik

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet



















