Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Poyâ Pâkzâd

Med vores stærke forsyningsklynge bør Danmark føre an. Ikke lade USA og Kina sætte standarderne

Danmark har potientialet som en stærk, grøn forsyningskilde, der rækker langt ud over hjemmemarkedet og kan styrke Europas energiuafhængighed, skriver Poya Pakzad.<br><br>
Danmark har potientialet som en stærk, grøn forsyningskilde, der rækker langt ud over hjemmemarkedet og kan styrke Europas energiuafhængighed, skriver Poya Pakzad.

Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
28. april 2025 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Energi, klima og konkurrenceevne kan ikke længere behandles hver for sig.

Krigen i Ukraine har afsløret Europas dybe afhængighed af fossile brændsler fra Rusland. Siden invasionen i 2022 har EU importeret kul, olie og gas for over 200 milliarder euro.

Det er mere end den samlede støtte til Ukraine – en strategisk tåbelighed og moralsk uholdbar situation, som med rette har tvunget en nytænkning af energipolitikken.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026