Morten Helveg Petersen
Dennis Jul PedersenDI-direktør, tidligere EU-politiker og havnedirektør skal rådgive ny klimaerhvervsskole

Flere kendte navne fra erhvervslivet og erhvervsorganisationer skal være med til at rådgive uddannelsesinstitutionen Rybners i arbejdet med at etablere en klimaerhvervsskole i Esbjerg.
Det oplyser Rybners i en pressemeddelse.
Det nye såkaldte advisory board tæller:
- Morten Helveg Petersen, bestyrelsesleder i Synergi og forhenværende medlem af EU-Parlamentet
- Peter Faber, forbundssekretær i Dansk Metal
- Dennis Jul Pedersen, havnedirektør i Esbjerg Havn
- Signe Tychsen Philip, vicedirektør i Dansk Industri
- Troels Blicher Danielsen, administrerende direktør i Tekniq
Rybners blev udpeget som klimaerhvervsskole i 2024 og fik til opgaverne at etablere et rådgivende organ, der kunne "sikre faglighed, relevans og samspil med centrale aktører".
"Vi har samlet et advisory board med medlemmer, der forstår både energi- og uddannelsessektorens kompleksitet – fra politisk strategi til praktisk implementering. Det er netop den viden, vi skal bruge for at skabe en klimaerhvervsskole, der matcher ambitionen om at bidrage til at levere kompetent arbejdskraft til omstillingen af energisektoren," udtaler Olaf Rye, administrerende direktør på Rybners.
Regeringen udpegede tre nye klimaerhvervsskoler i september 2024.
Artiklen var skrevet af
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet
- Kommunerne bør få lov til at skabe lokal grøn elproduktion uden om anlægsrammen
Nyhedsoverblik

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu























