Dyhr: Behov for europæisk klimasikring

Jo længere vi venter, des mere koster det. Så det er bare med at komme i gang.
Jens la Cour
Kampagneleder for klimakommuner, DN
Otte konkrete tiltag fra Kommissionen:
Første tema om fremme af medlemsstaternes indsats fokuseres på 3 konkrete tiltag:
1. Anspore medlemsstaterne til at vedtage omfattende klimatilpasningsstrategier,
2. Tilvejebringelse af LIFE finansiering til at støtte kapacitetsopbygning og øge tilpasningsindsatsen i Europa frem til 2020,
3. Indføre tilpasning indenfor rammerne af borgmesteraftalen (2013/2014).
Andet tema om fremme af mere velinformeret beslutningstagning oplistes 2 konkrete tiltag:
1. Afhjælpe problemet med videnshuller
2. Videreudvikle ”CLIMATE- ADAPT” som ”one-stop-shop” for tilpasningsinformation i Europa.
Det tredje tema om fremme af tilpasning i de vigtigste sårbare sektorer fremgår der 3 tiltag:
1. Fremme klimasikring i den fælles landbrugspolitik, samhørighedspolitik og den fælles fiskeri politik,
2. Sikre mere klimaresistente infrastrukturer
3. Fremme forsikringer og andre finansielle produkter med henblik på klimaresistente investeringer og forretningsbeslutninger.
12 lande i EU har endnu ikke vedtaget en plan for klimasikring, og det er ikke godt nok. Sådan lyder meldingen fra miljøminister Pia Olsen Dyhr (SF) forud for næste uges rådsmøde om EU’s klimatilpasningsstrategi.
”Klimaforandring vil de kommende årtier betyde væsentlige konsekvenser for natur, miljø og den europæiske samfundsøkonomi. Alligevel er der i dag kun 15 medlemsstater, der har vedtaget nationale tilpasningsstrategier," sagde Pia Olsen Dyhr på mødet i Europaudvalget i sidste uge.
Den 18. juni skal miljøministeren med sine EU-kolleger vedtage konklusioner om Kommissionens forslag til en ny strategi for klimatilpasning. Hovedargumentet bag tiltaget fra Kommissionen er den samme som ministerens: At det kun er godt halvdelen af medlemslandene – 15 ud af 27 – der har vedtaget en national klimatilpasningsstrategi. Danmark hører i den henseende til duksene, da regeringen sidste år vedtog ”Klimasikring af Danmark 2012”.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Energikrisen kradser og udstiller Europas sårbarhed: "Det burde jo være et wakeupcall til alle"
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
Nyhedsoverblik

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu

EU vil beskytte udvalgte industrier mod kinesisk og amerikansk dominans. Nu skal biler og vindmøller være "Made in Europe"


















