Bliv abonnent
Annonce
Om  
Anton Beck

Efter 40 års energipolitik går Anton Beck på pension

Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix
17. januar 2022 kl. 15.02

Energistyrelsens kontorchef for Global Cooperation, Anton Beck, går på pension. Nu kan han se tilbage på knap 40 års karriere i staten, hvor skiftende chef- og rådgiverstillinger har centreret sig om national såvel som international energipolitik. 

I 1983 færdiggjorde Anton Beck sit studie i statskundskab ved Aarhus Universitet, hvor han skrev speciale i norsk olie- og gasudvinding. Med specialiet i rygsækken blev han ansat i det daværende Ministerium for Grønland, hvor han undersøgte potentialet for råstofudvinding. Her mødte han sin hustru, Helle, som var ministersekretær.

Becks særlige interesse for international energipolitik bragte ham i 1990 til Det internationale Energiagentur i Paris, hvor han fungerede som energiattaché. Hurtigt efter – med kone og tre børn – blev Danmark og de skiftende regeringers energi- og miljøministerier fast base for Becks karriere.

To ministre, tre styrelser og et tæt samarbejde med Kina

Op igennem 1990’erne fungerede han som ministersekretær for daværende energiminister Jann Sjursen (Kristendemokraterne). Efterfølgende kørte han parløb med daværende miljø- og energiminister Svend Auken (S), hvor Beck bestred stillinger som ministersekretær, pressechef og kontorchef.

I år 2000 skiftede Beck Miljø- og Energiministeriet ud med en chefstilling i Naturstyrelsen, indtil han i 2006 tiltrådte en chefstilling i Miljøstyrelsen. I 2008 skiftede han til Energistyrelsen, hvor han blev ansvarlig for udrulningen af internationale CO2-reduktionsprojekter. Det var her, at den politiske idé om Danmark som et grønt udstillingsvindue tog fart.

Det politiske Danmark ville vise internationale klimaforhandlere, at grøn omstilling er muligt uden at tilsidesætte økonomisk vækst. Derfor kunne Anton Beck – sammen med kollegerne i Energistyrelsen - i 2011 søsætte det første grønne projekt i form af et samarbejde med Kina om vedvarende energi.

Projektet resulterede i, at kinesiske energimyndigheder oprettede tænketanken ’China Renewable Energy Centre’ i samarbejde med Energistyrelsen. I dag leverer tænketanken analyser til kinesiske beslutningstagere.

I 2013 så klimapuljen dagens lys. Det blev startskuddet til Energistyrelsens Center for Global Rådgivning, som Anton Beck var en af grundlæggerne bag, og hvor han siden har fungeret som kontorchef. Til dags dato har centret etableret myndighedssamarbejder med 19 lande om grøn omstilling, der har bidraget til udenrigspolitisk klimadiplomati i et tæt samarbejde med Udenrigsministeriet og ambassaderne.

Ved udgangen af januar takker Anton Beck af til centret, hvilket han beskriver som ”en velsmurt grøn maskine”. Centret tæller i dag over 80 medarbejdere.  

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026