”En katastrofe” og ”kæmpestort tilbageslag”: Sådan reagerer Folketingets partier på stort havvindsflop

6. december 2024 kl. 17.00
Der er bred ærgrelse og skuffelse på Christiansborg over, at ingen energiselskaber har haft lyst til at byde på de tre store havvindmølleparker i Nordsøen.
Det viser en rundspørge blandt Folketingets partier.
Planerne om det historisk store udbud blev aftalt af et bredt politisk flertal tilbage i foråret 2023, men torsdag kunne Energistyrelsen meddele, at der ikke har været nogen bydere på de første tre af i alt seks havvindmølleparker.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet















