

Hans Davidsen-Nielsen har i årenes løb ved siden af sin karriere som journalist skrevet to gedigne spionromaner. Med udgangspunkt i sin enorme viden om de danske efterretningstjenester har han opfundet to kriminalhistorier, der begge blev pakket ind i humor, begavede replikker og en lille smule sex. Fine bøger.
Men i sin tredje roman har Hans Davidsen-Nielsen lagt fantasien på hylden og vendt blikket mod virkeligheden. Det er plottet ikke blevet mindre dramatisk af – snarere tværtimod. Det er svært at forestille sig en fiktiv spionhistorie med et mere sindsoprivende og mystificerende plot end historien om FE-sagen.
Måske er det for at understrege den pointe, at forfatteren indleder bogen med at opliste sagens hovedpersoner, som var de karakterer i et drama af Shakespeare.
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Handler krigen i Iran om energi?
- Energikæmpe med appel til ny regering: Udfas alle gasfyr senest i 2035
Nyhedsoverblik

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu





















