Fjernvarme-aktører afviser prisstigninger

11. april 2013 kl. 23.30
Der er ikke nogen politikere i Aalborg, der på noget tidspunkt overhovedet har ytret noget ønske om, at vi skal pålægge fjernvarme-forbrugeren en renteudgift, som kommunen kunne bruge til noget andet. Ikke på noget tidspunkt.
Tommy Eggers (DF)
Forsyningsrådmand, Aalborg Kommune
Der er ikke overhængende fare for, at danske fjernvarmebrugere får en ekstra regning. I hvert fald ikke hvis man umiddelbart skal tro tonerne fra politikere og fjernvarmevirksomheder, som Altinget.dk har snakket med.
Det på trods af, at Herning Kommune i december fik lov til at indkræve i alt 230 millioner kroner fra kunderne. Og selvom kun en ud af 45 fjernvarmeselskaber har trukket deres ansøgning om opkrævning af historiske renter tilbage hos Energitilsynet.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt
Julie Bangsgaard Abrahams31 år7. juni
Seniorrådgiver i energi, Rådet for Grøn Omstilling
Tina Cartey Hansen48 år7. juni
Kommunalbestyrelsesmedlem (K), Hvidovre Kommune, marketingschef, Deichmann, næstformand, Cirkulær, fhv. stedfortrædende MF (K) for Rasmus Jarlov
Peter Kjeldsen69 år7. juni
Lektor Emeritus, Institut for Miljø- og Ressourceteknologi, DTU Sustain

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet














