Greenpeace åbner døren på klem til atomkraft

6. september 2023 kl. 04.00
Modstanden mod atomkraft har altid været central i Greenpeaces historie, men måske vil den globale miljøorganisation bløde op på modstanden i fremtiden.
Ny forskning og nye generationer af atomkraft vil nemlig måske håndtere de problemer, som der historisk har ligger til grund for modstanden.
Vi har en dør på klem til den nye atomkraftteknologi.
Sune Scheller
Kampagnechef, Greenpeace Danmark
Sådan lyder det fra Sune Scheller, kampagnechef for Greenpeace Danmark, da Altinget ringer for at få en kommentar til en Epinion-meningsmåling om atomkraft. Målingen viser, at et flertal af danskerne vil have undersøgt muligheden for at udvikle A-kraft som energikilde i Danmark.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet
- Kommunerne bør få lov til at skabe lokal grøn elproduktion uden om anlægsrammen
Nyhedsoverblik
Europæisk energi(u)afhængighed

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu



















