Det bliver den tidligere direktør i jyske DIN Forsyning Michael Brandt, som får ansvaret for at samle de tre forsyningsselskaber i Holbæk, Lejre og Roskilde til det nye selskab FORS A/S og for at sikre vand, fjernvarme, spildevand og affald til de sjællandske forbrugere. Det oplyser Holfor i en pressemeddelelse.
Sammenlægningen af de tre selskaber er en omfattende proces, men formand for interimbestyrelsen i FORS A/S Asger Kej tror, at Michael Brandt er den rette til opgaven:
”Jeg er glad for, at det er lykkedes at få Michael Brandt ombord til at forfølge vores ejeres visioner. Michael har i Varde Forsyning A/S vist, at han er i stand til at udvikle en række virksomheder til en samlet virksomhed, der både er attraktiv for medarbejderne og en effektiv leverandør for kunderne. Michaels udgangspunkt er blandt andet et stærkt kunde- og medarbejderfokus, og han får fordelen af at kunne se med friske øjne på selskabet, samtidig med at han kan drage nytte af det kæmpe arbejde, som de afgående direktører har leveret,” siger bestyrelsesformanden i pressemeddelelsen.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Her er partiernes nye energi- og forsyningsordførere
Nyhedsoverblik

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet















