Klimaminister slår fast: Forbrændingsanlæggene skal konkurrere om affaldet

10. februar 2023 kl. 04.00
Regeringen åbner ikke op for en genforhandling af klimaplanen for affaldsområdet fra juni 2020, hvor det blev bestemt, at de danske forbrændingsanlæg skal brænde 30 procent mindre affald af i 2030.
Det står tilbage efter forligskredsen bag aftalen mødtes torsdag formiddag.
Jeg stiller mig tvivlende over for, om liberalisering kan gå hånd i hånd med milliardinvesteringer i CO2-fangst. Det er to modsatrettede bevægelser.
Jacob H. Simonsen
Direktør, Amager Ressourcecenter
Her fortalte klimaminister Lars Aagaard (M) partierne bag forliget, at regeringens lovforslag til en konkurrencemodel for affaldsenergien vil blive sendt i offentlig høring i uge 7 og fire uger frem.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Her er partiernes nye energi- og forsyningsordførere
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet














