Bliv abonnent
Annonce
Debat

Konservative: Fri os fra afhængigheden af andres energi

Vi mener, at elafgiften i Danmark bør sænkes til EU's minimumssats. Men hvis regeringen ikke vil det, må vi i det mindste fjerne de hindringer, der gør det urentabelt at være grøn, skriver Frederik Bloch Münster, som ses her her, og Niels Flemming Hansen.
Vi mener, at elafgiften i Danmark bør sænkes til EU's minimumssats. Men hvis regeringen ikke vil det, må vi i det mindste fjerne de hindringer, der gør det urentabelt at være grøn, skriver Frederik Bloch Münster, som ses her her, og Niels Flemming Hansen.Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
14. marts 2025 kl. 05.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

"Vi skal frigøre os fra russisk gas", det har vi hørt meget siden invasionen af Ukraine.

Men problemet er, at Danmark ofte spænder ben for sig selv, når det handler om at frigøre os fra blandt andet russisk gas.

Et både aktuelt og godt eksempel på det, er den seneste aftale om overskudsvarme.

Europa risikerer at stå i en ny afhængighedskrise. For vi har skiftet vores afhængighed af russisk gas ud med afhængighed af flydende naturgas (LNG) fra USA og Mellemøsten. 

Frederik Bloch Münster og Niels Flemming Hansen
Hhv. MF og MEP for Konservative

I mange år har det nemlig været sådan, at den overskudsvarme virksomhederne producerede ikke måtte bruges til at varme huse op i nærområdet

Det satte et bøvlet prisloft en stopper for. Det har vi heldigvis med en stabil konservativ indsats fået fjernet nu.

Det er et vigtigt skridt, men hvis vi for alvor vil sikre en stabil, billig og sikker energiforsyning, må vi tænke større.

Europa risikerer at stå i en ny afhængighedskrise. For vi har skiftet vores afhængighed af russisk gas ud med afhængighed af flydende naturgas (LNG) fra USA og Mellemøsten. Det gør os sårbare – ikke bare økonomisk, men også sikkerhedspolitisk.

Derfor er det helt afgørende, at vi gør det attraktivt at producere energi i EU. Vi har brug for en energiomstilling, der ikke bare handler om grønne ambitioner, men også om frihed og sikkerhed. Hvis Europa skal være frit, må vi være uafhængige af andres energi.

Giv borgere og virksomheder incitamenter

Når vi i EU arbejder for nye regler for energibeskatning, handler det om mere end bare afgifter. Det handler om at sikre, at vores energisystem er fleksibelt, så vi kan bruge mere vedvarende energi uden at være afhængige af fossile brændsler som back-up.

Derfor giver det ingen mening, at vi stadig har skæve incitamenter, der hæmmer den grønne omstilling.

I Danmark ser vi et absurd eksempel på dette: Solcelleejere kan ikke få refusion af elafgiften, når de lader deres elbil op med egenproduceret strøm.

Læs også

Det betyder, at de faktisk bliver straffet for at bruge deres egen, grønne energi – og i værste fald overvejer nogle at tage deres solcelleanlæg ud af drift eller gå tilbage til dieselbilen. Det er skørt!

Vi mener, at elafgiften i Danmark bør sænkes til EU's minimumssats. Men hvis regeringen ikke vil det, må vi i det mindste fjerne de hindringer, der gør det urentabelt at være grøn.

Energipolitik er sikkerhedspolitik

Danmark og Europa har nydt en sikkerhed og stabilitet siden Anden Verdenskrig, som vi ikke kan tage for givet. Skal vi bevare denne stabilitet, kræver det, at vi investerer i vores forsvar – både i klassisk forstand og på energiområdet. For energisikkerheden er en del af vores sikkerhedspolitik.

Når vi i EU fastsætter rammerne for, hvordan vi bruger afgifter på energi, er det afgørende, at vi sender et klart signal til alle medlemslande om, at energisystemet skal understøtte den grønne omstilling og sikre, at det ikke bliver en underskudsforretning for borgere og virksomheder at investere i egen produktion af vedvarende energi.

Vi kan ikke have et system, hvor incitamenterne er så skæve, at det bedre kan betale sig at afstå fra grøn energi end at bidrage.

Frederik Bloch Münster og Niels Flemming Hansen
Hhv. MF og MEP for Konservative

Vi kan ikke have et system, hvor incitamenterne er så skæve, at det bedre kan betale sig at afstå fra grøn energi end at bidrage.

Nu har kommissionen så offentliggjort deres 'Affordable Energy Action Plan'. Der er heldigvis gode takter, og den viser, at der er opmærksomhed på disse udfordringer.

Men når Dan Jørgensen(S) i onsdagens Børsen lover "mærkbare og meget markante" fald i energipriserne, bør vi spørge, hvordan det stemmer overens med de massive investeringer og sanktioner, der samtidig skal finansieres.

Billigere energi må ikke blive en illusion, hvor regningen blot sendes videre til forbrugere og virksomheder ad andre veje. Planen skal omsættes til konkrete løsninger, der sikrer et mere fleksibelt energimarked i hele Europa – ikke blot blive endnu et politisk løfte uden reel effekt.

Det er tid til at gøre Europa frit igen – fri for afhængighed af andres energi, fri for dårlige incitamenter og uden unødige hindringer for den grønne omstilling.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026