Kritik: Minister slingrer rundt om energispareordningen

21. februar 2017 kl. 05.00
Vi har fået at vide, at der skal kigges på det inden for rammerne af den eksisterende aftale, men den er jo lige indgået for halvanden måned siden.
Kim Mortensen
Direktør, Dansk Fjernvarme
Energispareordningen er misbrugt, udskældt og under Rigsrevisionens lup. Derfor vil energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) have lukket huller og strammet op.
I den anledning inviterer han nu både branchen og partierne bag energiforliget i 2012 til at byde ind med løsningsforslag.
Men ministeren har haft alle muligheder for at gøre noget selv, mener Socialdemokratiet og Dansk Fjernvarme, som undrer sig over ministerens ageren blot halvanden måned efter der blev indgået en energispareaftale med branchen (se dokumentation).
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Grønne mål for gas og solceller skrider: Her er fire energi- og forsyningsnedslag fra regeringens nye klimatal


















