Bliv abonnent
Annonce

Lækket regeringsdokument: Nyt liv til kæmpe energiprojekt koster danskerne 42 milliarder kroner

Energiø Bornholm skal levere strøm til både danske og tyske husstande og ventes at få en havvindkapacitet på tre gigawatt.
Energiø Bornholm skal levere strøm til både danske og tyske husstande og ventes at få en havvindkapacitet på tre gigawatt.Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
28. januar 2026 kl. 11.30

Den nye aftale mellem Tyskland og Danmark om finansieringen af Energiø Bornholm medfører en massiv regning for de danske skatteborgere.

Danmark forventes således selv at skulle betale 42,3 milliarder kroner for at få projektet realiseret.  

Det viser en række nøgletal fra regeringen, der tirsdag blev delt med Folketingets partier, og som Altinget er kommet i besiddelse af.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026