Der er særligt én ting, Lars Aagaard har lært det seneste halve år – dansk enegang nytter ikke

19. december 2025 kl. 04.00
BRUXELLES: Når Danmark inden længe giver EU-formandskabstøjlerne videre, er det et andet Danmark, der vender tilbage i rollen som helt almindeligt medlemsland igen.
Hvor Danmark før var kendt som Unionens grønne vagthund – landet, for hvem intet forslag var ambitiøst nok – skal Danmark nu i langt højere grad indgå som en pragmatisk medspiller, der ser de barske realiteter i øjnene.
Væk er tiden, hvor det var en politisk strategi at drømme, fastslår klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M).
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet
Nyhedsoverblik
Europæisk energi(u)afhængighed

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu

















