Bliv abonnent
Annonce

Liberal Alliance går solo: Går sammen med rød blok om solceller

Foto: Claus Bjørn Larsen/Ritzau Scanpix
8. juni 2022 kl. 03.00

Der er fart på udbygningen af solceller ude i landet, og der tales om, at der skal bygges 10 gange så mange frem mod 2030. Men skal der måske også være en plan for udbygningen?

Det er en paradoksal situation, at udviklere står i kø for at opstille vedvarende energi uden statsstøtte, men at de ikke kan få lov til det, fordi vi for længe har underinvesteret i elnettet.

Ole Birk Olesen (LA)
Klima- og energiordfører

Det mener et flertal i Folketinget, der onsdag har meddelt, at de bakker op om Enhedslistens beslutningsforslag, der vil pålægge regeringen at udarbejde ”en strategi og en ambitiøs plan for udbygningen af solceller i Danmark frem mod 2030,” inden året er omme.

Flertallet består dog kun af regeringens støttepartier og Liberal Alliance fra blå blok.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik






Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026