Han gik viralt og står til en plads i EU-Parlamentet. Nu anklager ung LA-profil Venstre for at føre "woke" politik

I dansk politik hører det til sjældenhederne, at udtalelser fra partifunktionærer og sekundære EU-kandidater bliver til genstand for licensbetalt tv-satire, vrede debatindlæg og dusinvis af nyhedsartikler i danske medier.
Men det var præcis, hvad der skete for 24-årige Mads Strange, der er politisk rådgiver og kandidat nummer to for Liberal Alliance ved valget til Europa-Parlamentet.
I marts gik han viralt med en video fra et radioprogram, hvor han – til de andre gæsters store forundring – argumenterer mod kvindelig værnepligt ved at sige, at kvinders æg er mere værd end mænds sæd.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet

















