Bliv abonnent
Annonce

Lilleholt er regeringens mindst magtfulde minister

Energi- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt, der her ses ifm. et samråd i april, ligger i bunden af regeringens magthieraki, vurderes det i ny analyse.
Energi- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt, der her ses ifm. et samråd i april, ligger i bunden af regeringens magthieraki, vurderes det i ny analyse.Foto: Mathias Løvgreen Bojesen/Scanpix
4. maj 2016 kl. 02.00

Lilleholt er en trofast, loyal Løkke-støtte, men ikke i den absolutte inderkreds.

Erik Holstein
Politisk analytiker, Altinget

Regeringens magt er ikke centreret omkring energi- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V).

Snarere tværtimod.

Ifølge Altingets magtanalyse, der netop er udkommet, er Lilleholt således den mindst magtfulde blandt de 15 ministre, der er blevet bedømt i analysen.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026