Lilleholt fortrøstningsfuld trods roaming-lussing i EU

7. december 2016 kl. 02.00
BRUXELLES: Splittede EU-lande har fundet fælles fodslag om en forhandlingsposition om fri roaming i Europa før videre forhandlinger med Europa-Parlamentet.
Fredag blev der indgået et kompromis mellem de 28 landes ministre. Et kompromis, der ifølge forsyningsminister Lars Chr. Lilleholt (V) og et mindretal på 12 andre lande dog indeholder alt for høje lofter for de såkaldte engros-priser.
”Danmark er meget kritisk i forhold til de meget høje engros-prislofter, der er spillet ud med fra henholdsvis EU-Kommissionen og Ministerrådet (EU-landene). De skal længere ned,” sagde han efter ministermødet.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet

















