Regeringens plan om nedskydning af droner rejser store spørgsmål: Hvem må hvad, og hvem skal betale?

26. september 2025 kl. 03.00
Daniel Bue Lauritzen
Redaktør
Andreas Arp
Journalist og redaktør
Rasmus Raun Westh
Journalist og redaktør
Spørgsmålene tårner sig op, efter at regeringen torsdag gjorde det klart, at den vil skærpe indsatsen overfor fjendtlig droneaktivitet ved Danmarks kritiske infrastruktur.
Her meddelte regeringen efter de seneste dages droneangreb på flere danske lufthavne, at den vil sikre en ”betydeligt” tættere overvågning af det lavere luftrum.
Det skal ifølge regeringen dels ske gennem indkøb af nyt udstyr til at opdage og neutralisere droner til politiet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"

Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet

Vi er nødt til at tale om elnettet

Nordjyske borgmestre, region og erhverv: Hurtigere udbygning af elnettet skal med i nyt regeringsgrundlag



















