Ny lov skaber bekymring i kommunale genbrugsbutikker. Affaldsforeningen frygter grus i maskineriet for alle genbrugsaktører

Det er vist efterhånden gået op for de fleste, at genbrug er godt for klimaet. Men hvis man gerne vil øge den samlede mængde af ting, der får nye liv og ejere ved at blive genbrugt, så er opskriften ikke den ændring af miljøbeskyttelsesloven, L153, som blev vedtaget af Folketinget for nyligt.
Det mener i hvert fald Dansk Affaldsforening, som er de kommunale affaldsselskabers interesseorganisation. Fra starten har de været modstandere af at regulere genbrugsområdet med mere lovgivning.
”Det kan genere mere end det kan gavne – både de velgørende organisationer og hele genbrugsområdet kan komme i klemme. Organisationerne fordi de nu pludselig skal konkurrere med de kommercielle virksomheder og direkte borger-til-borger-bytteordninger, fordi alle skal kunne få tingene gratis,” siger Nana Winkler, specialkonsulent i Affaldsforeningen.
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet
- Kommunerne bør få lov til at skabe lokal grøn elproduktion uden om anlægsrammen
Nyhedsoverblik

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu


















