
Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
Østergaard har fået magt til at skabe svenske tilstande med lange regeringskriser. Men det er ikke en position som kongemager, han har fået igen. Det er snarere rollen som kaospilot.
Smilene virkede en anelse anstrengte hos socialdemokraterne – og med god grund. Partiet fik slet ikke det boost med fra valget, som kunne styrke Mette Frederiksen (S) i dronningerunderne, og som de fleste målinger havde varslet.
Intet tyder dog på, at det lunkne resultat får socialdemokraterne til at ændre kurs, og der er lagt op til en langvarig styrkeprøve mellem S og R.
Store bivirkninger
Valget blev kendetegnet ved en kæmpemæssig vælgerbevægelse med Socialdemokratiet som omdrejningspunkt.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Energikrisen kradser og udstiller Europas sårbarhed: "Det burde jo være et wakeupcall til alle"
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
Nyhedsoverblik
Europæisk energi(u)afhængighed

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu

EU vil beskytte udvalgte industrier mod kinesisk og amerikansk dominans. Nu skal biler og vindmøller være "Made in Europe"




















