2. maj 2019 kl. 10.07
Gert Møller Nielsen er årets prismodtager af Olie Gas Danmarks sikkerhedspris.
Det skriver Olie Gas Danmark til Altinget.
Gert Møller Nielsen er forsyningschef i olieselskabet Total. Han modtager prisen for sit arbejde med sikkerhedsinitiativer, der involverer hele forsyningskæden på tværs af olie- og gasindustrien.
Gert Møller Nielsen modtog Offshore-sikkerhedsprisen på Olie Gas Danmarks årlige Offshore Sikkerhedskonference, som afholdes i Esbjerg 2. maj.
Offshore-sikkerhedsprisen uddeles hvert år til medarbejdere, virksomheder eller organisationer, der har ydet en stor indsats i relation til sikkerhedsvisioner i olie- og gasindustrien.
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet
- Kommunerne bør få lov til at skabe lokal grøn elproduktion uden om anlægsrammen
Nyhedsoverblik
Europæisk energi(u)afhængighed

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu



















