Bliv abonnent
Annonce

Oliejagt på Lolland og Falster udskydes endnu en gang

Energiminister Lars Chr. Lilleholt (V) er gået med til at udskyde beslutningen om at give tilladelse til hollandsk selskabs søgen efter olie, gas og geotermi på Lolland og Falster.
Energiminister Lars Chr. Lilleholt (V) er gået med til at udskyde beslutningen om at give tilladelse til hollandsk selskabs søgen efter olie, gas og geotermi på Lolland og Falster.Foto: Sophia Juliane Lydolph / Scanpix
23. juni 2017 kl. 02.30

Et hollandsk firma må vente lidt endnu, før der gives grønt lys til at begynde med boringer efter olie, gas og geotermi på Lolland og Falster.

Det var konklusionen efter onsdagens møde i Folketinget energiudvalg, hvor det blev besluttet at udskyde beslutningen om at give tilladelsen til hollænderne endnu en gang.

Det sker, fordi ministeren ikke har givet svar på en række spørgsmål til medlemmerne.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026