Peter Drescher ansat i byggeriafdelingen på Niras
9. december 2014 kl. 14.15
Peter Drescher er uddannet mejeritekniker og kommer i sin nye stilling til at arbejde med proces- og pharma-projekter. Det skriver Niras i en pressemeddelelse.
Peter Drescher har tidligere arbejdet hos virksomhed Chr. Hansen, hvor han blandt andet var med til at opføre en fermenteringsfabrik på Avedøre Holme, og han har de tre seneste år arbejdet i USA. To år ved Chr. Hansens kontor i Wisconsin, og det sidste år blev han headhuntet til at designe en fermenteringsfabrik for det californiske firma Natren Inc.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Energikrisen kradser og udstiller Europas sårbarhed: "Det burde jo være et wakeupcall til alle"
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
Nyhedsoverblik
Europæisk energi(u)afhængighed

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu

EU vil beskytte udvalgte industrier mod kinesisk og amerikansk dominans. Nu skal biler og vindmøller være "Made in Europe"



















