Regeringen sætter kæmpe energiø i Nordsøen på pause

28. juni 2023 kl. 11.52
Klimaminister Lars Aagaard (M) har valgt at trække i bremsen til energiøen i Nordsøen.
Projektet ser nemlig ud til at blive meget dyrere end ventet. Nye beregninger viser, at regningen til staten vil løbe op i over 50 milliarder kroner.
I dets nuværende form er statens omkostninger for store og risiciene for mange.
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Om energiø i Nordsøen
"I lyset af udfordringerne med økonomien skal alternativer, som kan gøre projektet rentabelt, undersøges. I dets nuværende form er statens omkostninger for store og risiciene for mange," skriver Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"

Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet

Vi er nødt til at tale om elnettet

Nordjyske borgmestre, region og erhverv: Hurtigere udbygning af elnettet skal med i nyt regeringsgrundlag



















