Regeringen vil gøre samarbejde om kommunale fællesskaber lettere

15. september 2017 kl. 02.00
Fakta
§60-fælleskaber
Kommuner kan med hjemmel i kommunestyrelseslovens §60 oprette organer, der kan udføre en række opgaver for kommunerne. De deltagende kommuner kan overgive kompetence til fællesskabet, som ifølge lovgivningen eller kommunalfuldmagten er tillagt kommunerne.
Kommuner kan med hjemmel i kommunestyrelseslovens §60 oprette organer, der kan udføre en række opgaver for kommunerne. De deltagende kommuner kan overgive kompetence til fællesskabet, som ifølge lovgivningen eller kommunalfuldmagten er tillagt kommunerne.
Kilde: Horten Advokatpartnerskab
Det skal være lettere for kommunerne at indgå i samarbejder på tværs af kommunegrænser. Derfor vil regeringen nu lempe reglerne for de mindre kommunale fællesskaber (§60-selskaber).
Det fremgår af et udkast til et nyt lovforslag, som økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll (LA) netop har sendt i høring.
Lovforslaget indebærer, at Ankestyrelsen ikke længere skal forhåndsgodkende etableringen af nye kommunale fællesskaber og ændringer inden for eksisterende samarbejder, så længe der er tale om "små virksomheder".
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet

















