Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jesper Hansen
Lars Thomsen

Telenor Danmark ansætter ny topchef

26. maj 2020 kl. 14.08

Telenor Danmark får ny administrerende direktør den 1. august, når Lars Thomsen afløser Jesper Hansen som CEO i teleselskabet.

Det skriver Telenor i en pressemeddelelse.

Den tiltrædende administrerende direktør har haft ledende stillinger i Telenor siden 2013 - de seneste to år på globalt plan som chef for Telenor Groups Internet of Things-initiativer.

Han var desuden en del af virksomhedens direktørgruppe fra 2013 til 2018 som markedsdirektør. 

"Jeg glæder mig meget til at vende tilbage til Telenor Danmark, der har været på en flot rejse de senere år," siger Lars Thomsen i pressemeddelelsen. 

Jesper Hansen forlader posten, men bliver i Telenor. Han har nemlig takket ja til en stilling som direktør for en ny "Nordic Hub", der skal styrke selskabets vækstmuligheder i de nordiske lande.

Lars Thomsen har læst business administration og økonomi ved CBS og er tidligere salgs- og marketingdirektør i KMD.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026