Venstre kræver minister på banen efter massive oversvømmelser

9. marts 2020 kl. 05.00
Oversvømmelserne er alvorlige og udfordrende for mange mennesker, som har set deres boliger, haver, veje og marker stå under vand.
Jakob Ellemann-Jensen (V)
Formand
Efter uger med massiv regn og store oversvømmelser i Jylland er det tid til handling.
Det mener Venstre, der derfor har indkaldt miljøminister Lea Wermelin til en hasteforespørgsel i Folketinget.
"Oversvømmelserne er alvorlige og udfordrende for mange mennesker, som har set deres boliger, haver, veje og marker stå under vand. Derfor har Venstre indkaldt til en hasteforespørgsel i Folketinget på næste onsdag," siger Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen, i en pressemeddelelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet















