Vismænd tvivler på affaldsplanens økonomi

Man bør også indregne tidsforbruget i husholdningerne, når affaldet skal sorteres. Det kan godt løbe op i et stort beløb, hvis vi alle skal bruge tid på det.
Eirik Schrøder Amundsen
Miljøøkonomisk vismand
Det er slet ikke sikkert, at regeringens storstilede ressourcestrategi er samfundsøkonomisk fornuftig. Det mener den miljøøkonomiske vismand, professor Eirik Schrøder Amundsen.
”Det er godt med ambitiøse planer for affaldshåndtering, men planerne må relateres til omkostningerne ved at gennemføre dem. Man kan godt stille spørgsmål ved, om det er dyrere at gennemføre denne plan, end det er samfundsøkonomisk lønsomt,” siger han og understreger, at vismændene ser det som en vigtig offentlig opgave at regulere affaldshåndteringen med udgangspunkt i forureneren-betaler-princippet.
Stort tidsforbrug
Miljøminister Ida Auken (SF) præsenterede i mandags strategien ”Danmark uden affald.” Her er et af målene, at halvdelen af husholdningsaffaldet i 2022 skal genanvendes. Det betyder, at langt flere husstande fremover skal sortere deres affald. Men Eirik Schrøder Amundsen efterlyser konkrete beregninger af, hvad planen vil koste at føre ud i livet.
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet
- Kommunerne bør få lov til at skabe lokal grøn elproduktion uden om anlægsrammen
Nyhedsoverblik

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu


















