Bliv abonnent
Annonce
Om  
Helle Ib
Niels Lunde
Nikolaj Sommer

Chefredaktør og politisk kommentator forlader Børsen efter 14 år

Efter en omstrukturering vinker Børsen farvel til to af avisens markante profiler.
Efter en omstrukturering vinker Børsen farvel til to af avisens markante profiler.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Dagbladet Børsen vinker farvel til to "meget markante profiler" lyder det fra avisens nye ansvarshavende chefredaktør, Nikolaj Sommer, ifølge Fagbladet Journalisten.

Efter 14 år i Møntergade skal politisk kommentator Helle Ib og chefredaktør Niels Lunde ikke længere arbejde hos Børsen.

“Nikolaj Sommer har sat et nyt hold for Børsens redaktionelle ledelse. Jeg er ikke med på det hold,” skriver Niels Lunde på LinkedIn.

Siden Bjarne Corydon annoncerede sin afgang som chefredaktør for Børsen for at blive generaldirektør for DR, har avisen med Nikolaj Sommer ved roret påbegyndt en omstrukturering af avisens drift og ledelse. Blandt andet med et farvel til formatet 'lederen', hvor avisen i sidste uge skrev den sidste af slagsen.

Læs også

I forrige uge fik ledelsen også en overhaling, hvor Peter Søndergaard, Kasper Kildegaard og Nicoline Kjelland annoncerede på LinkedIn, at de indtræder i Børsens chefredaktion.

Hverken Helle Ib eller Niels Lunde har offentliggjort, hvad fremtiden byder på efter Børsen. Helle Ib stopper ved indgangen til sommerferien, mens Niels Lunde fortsætter på avisen indtil årsskiftet.

“Børsen står uhyre stærkt og troværdigt i dagens mediebillede og har været en af de absolut bedste arbejdspladser i mit liv,” skriver Helle Ib på LinkedIn.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026