
20. marts 2025 kl. 15.40
Det er svært at have arbejdsliv i Brøndby og familieliv i Aarhus. Det er i hvert fald konklusionen, som Kristian Pinderup Langbak er kommet frem til, og derfor han stopper som direktør i Badminton Danmark efter to et halvt år.
Det skriver han i et opslag på LinkedIn.
Kristian Pinderup Langbak skriver, at han er blevet indhentet af et dilemma, hvor han har ”et ønske om på den ene side at være mere på arbejdspladsen i Brøndby, hvor jeg fungerer bedst, når jeg arbejder, og på den anden side være mere i hjemmet i Aarhus, hvor familien er (og trives), og hvor jeg fungerer bedst, når jeg ikke arbejder.”
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Idræt kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Idræt
Indsigt
Steen Vinderslev64 årI dag
Kommunaldirektør, Middelfart Kommune, formand for offentlige chefer i Djøf, hovedbestyrelsesmedlem, Djøf
Marie Hansen62 år4. juni
Direktør for Folketingets Administration
Claus Elgaard63 år4. juni
Projektleder, Tuba (Terapi og rådgivning for Unge, der er Børn af Alkohol- og stofmisbrugere), fhv. sportsvært på TV 2 og DR

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Underviser frygter for idrætsfaget på htx: Perfekt forening af naturvidenskab og det menneskelige
- Kun vanetænkning taler imod at sammenlægge Kirke- og Kulturministeriet
- Idrætsanalytiker opfordrer partier til at droppe opfindsomheden i regeringsgrundlag: Invester i "noget, der er lidt kedeligt"













