Bliv abonnent
Annonce
Om  
Andrée Jeglertz
Peter Møller

DBU finder ny landstræner for Kvindelandsholdet

Andrée Jeglertz bliver ny landstræner for Kvindelandsholdet i fodbold. Han har tidligere arbejdet med Canada og Finlands kvindelandshold.
Andrée Jeglertz bliver ny landstræner for Kvindelandsholdet i fodbold. Han har tidligere arbejdet med Canada og Finlands kvindelandshold.Foto: DBU
7. juni 2023 kl. 17.40

Andrée Jeglertz er navnet på den nye landstræner for Kvindelandsholdet i fodbold.

Det oplyser DBU.

"Jeg er både stolt og glad for chancen for at være landstræner for Danmark. Jeg ser meget frem til at fortsætte udviklingen af holdet og til at arbejde med de mange dygtige spillere og staben. Sammen skal vi vinde – og vi skal samle og begejstre danskerne," siger Andrée Jeglertz

Han kommer fra rollen som cheftræner og sportsdirektør hos Linköping FC’s kvindehold. Han har tidligere været assisterende landstræner for Canadas kvindelandshold og teknisk direktør for pige- og kvindefodbold samt landstræner for Finlands kvindelandshold.

"Andrée har en kæmpestor viden og erfaring i kvindefodbolden på både klub- og landsholdsplan – og så er han en vinder. Det er en rigtig god kombination, når vi drømmer om at samle Danmark og ultimativt stå med pokalen,” siger DBU's fodbolddirektør Peter Møller.

Andrée Jeglertz tiltræder som landstræner efter VM i Australien og New Zealand i juli og august. Han overtager posten fra Lars Søndergaard, der stopper som landstræner efter VM-slutrunden. 

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026