Klubformand: Vi er nødt til at gentænke kvindefoldbolden uden mandestrukturer

Jan Sørensen
Formand, BK Skjold
Lige nu er vi i gang med en skrøbelig udvikling af dansk kvindefodbold.
Der er fuld fokus på de store fodboldvirksomheders indtræden i kvindefodbold, ligestilling i elitespillernes forhold, øget professionalisering og manglen på kvindelige elitetrænere. Derudover skal vi naturligvis også have styrket landsholdet, så vi kan vinde nogle medaljer
Det er der i sig selv ikke noget galt i.
Uden et godt og stærkt fundament opnår vi aldrig en bæredygtig pige-/kvindefodbold.
Jan Sørensen
Formand, BK Skjold
Problemet opstår, når fundamentet ikke er klar.
Vi behøver et stærkt fundament for en bæredygtig kvindefodboldkultur.
Lige nu bygger vi første sal ovenpå en meget skrøbelig stueetage, som oven i købet er sat sammen, uden at der er støbt fundament.
Trænermangel og fysiske forskelle
En hurtig søgning lige før jul viste, at 7 ud af 16 Københavnske fodboldforeninger med pigefodbold søgte trænere til deres u16 pigehold.
Så hvem skal træne pigerne?
Et spørgsmål som er svært at svare på, men det kan i hvert fald konstateres, at pige/kvindefodbold presses ind i en fodboldramme skabt og styret af mænd.
Alt fra baner og bolde til turneringer og strukturer er det samme på tværs af køn.
Måske skal vi slippe fodbolden løs og give kvinder og piger mulighed for at skabe nogle rammer, indhold og værdier, som piger og kvinder finder attraktive.
Er der eksempelvis nogle, som har spurgt en bred repræsentativ gruppe af piger og kvinder om deres syn på at mixe piger og drenge i børnefodbold?
Der er jo ikke betydende fysiske forskelle på børn i den alder, så det kan lyde som en fremragende idé, men hvad der teoretisk kan lyde som en god idé, fungerer ikke altid i praksis.
Fodbold uden turneringskampe
Hvad er det for en kultur, vi vil have pigerne og kvinderne ind?
Kulturen, hvor turneringskampe med stramme turneringsreglementer stadig er dominerende, lægger et tungt åg på rigtig mange piger. Alligevel bliver det set som den "rigtige fodbold".
Tænk på hvad der kunne ske, hvis det også var rigtigt at gå til fodbold uden at spille turneringskampe.
Så i stedet for at fortsætte den gamle mandefodboldkultur og lede efter voksne kvinder til at tage lederopgaver, ligger der et stort potentiale i at udvikle nedefra.
Lad os tage fat i unge kvinder og piger.
Lad os give dem ansvar. Lad os lytte. Lad dem prøve og eventuelt fejle. Lad dem prøve igen. Acceptér at de gør tingene på nye måder.
Rigtig fodbold er mange ting. Ting tager tid. Måske kan udviklingen af elitekvindefodbold speedes op og resultater skabes hurtigt, men skal resultaterne holde over tid, kan der ikke skydes genvej.
Uden et godt og stærkt fundament opnår vi aldrig en bæredygtig pige-/kvindefodbold.
Indsigt

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Sport har rustet hende til et liv i politik: “Du skal tabe helt ufattelig mange gange, før du når til en sejr”
- "Gået helt i stå": Dansk Skoleidræt ser nu konsekvens af skrottet krav til bevægelse
- Ugens profil: Det er ikke Christiansborgs opgave at skabe en bæredygtig idræt
- Fritidssamrådet: Længe ventet lov kan skabe mere bureaukrati for foreninger













