Heunicke går i brechen for kunstgræsbaner: “Et forbud vil have en massiv negativ effekt på folkesundheden og foreningslivet”

7. marts 2023 kl. 03.30, opdateret 7. marts 2023 kl. 03.30
Selvom et forbud mod gummigranulatet i kunstgræsbaner vil være godt for miljøet, vil konsekvenserne for folkesundheden og foreningslivet være for vidtrækkende.
Sådan lyder det fra miljøminister Magnus Heunicke (S), efter EU-kommissionen har foreslået et totalforbud mod bevidst tilsat mikroplast, som den danske regering forsøger at ændre.
“Mange tusinder har fået glæde af kunstgræsbaner de senere år, og derfor bør de ikke forbydes, når man kan inddæmme 90 procent af udledningen med bander og riste,” siger Magnus Heunicke.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Idræt kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Idræt
Indsigt

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Her er de nye regeringsudvalg















