L 80 (Beskæftigelsesministeriet)(Vedtaget)
Lovforslaget udmønter Aftale om frakendelse af førtidspension og skærpelse af karantæneordning pba. alvorlig kriminalitet, som regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne), Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti indgik den 18. juni 2025.
Lovforslaget indebærer, at personer, der er idømt ubetinget fængselsstraf eller anden strafferetslig retsfølge af frihedsberøvende karakter for en overtrædelse for banderelateret kriminalitet, visse typer kriminalitet relateret til fremmedkrigere, grov narkokriminalitet, og særlig grov økonomisk kriminalitet, skal frakendes deres førtidspension, seniorpension eller tidlig pension, og at de ikke skal have ret til få pensionen tilkendt i en 5-årig periode efter udstået straf.
Det foreslås også at udvide og forlænge de eksisterende karantæneordninger i ydelsessystemet for bandekriminelle, fremmedkrigere og personer, der begår vold mod børn i nære relationer. Karantæneordninger skal også omfatte visse former for grov økonomisk kriminalitet og grov narkokriminalitet, og karantæneordningerne bliver forlænget fra 3 til 5 år.
Indsigt

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Organisation: Foreningslivet risikerer at blive en skillelinje for ulighed mellem børn og unge
- ”Tak for at stille jer op og træde vande”: Sjældent har debat været så velbesøgt. Men de konkrete forslag til ny lov var få
- Ugens profil: Det kommercielle potentiale i sport og idræt er enormt. Men danske virksomheder tænker for kortsigtet















