Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lars Høgh

Tidligere OB-målmand bliver del af Fodboldens Hall of Fame

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
3. december 2021 kl. 11.35

Lars Høgh er af bliver indlemmet i Fodboldens Hall of Fame.

Det skriver DBU i en pressemeddelelse. 

Det var Michael Laudrup, der sidder som en del af juryen, der overbragte Lars Høgh nyheden.

”Lars Høgh var en fremragende målmand. Alene 817 kampe for OB igennem 23 år – rekord for en spiller i dansk topfodbold formentlig for altid – understreger hans format og loyalitet. Han havde fået mange flere A-landskampe, hvis vi ikke i den periode havde haft Peter Schmeichel. Siden har Lars været en inspirerende målmandscoach for såvel klubhold som Herrelandsholdet. Men det er for sine meritter på banen, han nu optages i Fodboldens Hall of Fame,” udtaler Michael Laudrup i pressemeddelelsen.

Lars Høgh nåede at vinde Danmarksmesterskabet tre gange – i 1977, 1982 og 1989 og vandt prisen som årets målmand i Danmark fem gange. Dertil har han været målmandstræner i både ud- og indland.

”Fodbold har betydet rigtig meget for mig i hele mit liv. Det er der, jeg har haft kæmpe oplevelser, både som spiller og som træner. Og det er her, jeg har mødt rigtigt mange fantastiske mennesker, som jeg i dag betragter som nære venner. Både min familie og jeg er meget stolte over optagelsen i Fodboldens Hall of Fame,” udtaler Lars Høgh i pressemeddelelsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026