Lise Bertelsen svarer
Mattias TesfayeVil ministeren sikre, at ambitionerne om en mere aktiv skoledag bliver til virkelighed?
Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.
Vil ministeren kommentere på bekymringsbrevet fra Dansk Skoleidræt, Danmarks Idrætsforbund og Danske Skoleelever, jævnfør BUU alm. del – bilag 226? Og herunder oplyse om afsenderne kan være trygge ved, at ministeren vil sikre at ambitionerne om en mere aktiv skoledag bliver til virkelighed?
Jeg har samtidig med ordførerne modtaget bekymringsbrevet fra Dansk Skoleidræt, Danmarks Idrætsforbund og Danske Skoleelever. For en kommentar til brevet henviser jeg til vedlagte bilag, som er mit svar til de tre organisationer.
Som det fremgår af mit svarbrev til de tre organisationer er ambitionerne om en mere aktiv og varieret skoledag fortsat høje og der er sat en række initiativer i gang – ikke kun på kort sigt, men på en måde der kan forankres varigt lokalt. Det er særligt vigtigt i en tid, hvor skolerne er sat fri. Her skal vi have langt højere tiltro til det lokale engagement end nationale strategiske mål. Samtidig er det betryggende at se det stærke engagement, som bl.a. Dansk Skoleidræt, Danmarks Idrætsforbund og Danske Skoleelever lægger i sagen. Vi har alle et ansvar for at skabe en aktiv og løfte den opgave i fællesskab.







