Bliv abonnent
Annonce
Udvalget
svarer
Kaare Dybvad Bek

Beskæftigelsesudvalget spørger beskæftigelsesministeren, Kaare Dybvad Bek, hvor mange personer der i de seneste 5 år er dømt en ubetinget frihedsberøvende straf for de lovovertrædelser, som med lovforslaget og de foreslåede tilføjelser fremover vil udløse frakendelse af førtidspension, seniorpension eller tidlig pension samt skærpet karantæne for andre offentlige ydelser


Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

L 80, Spørgsmål 4
Kan ministeren – eventuelt i samarbejde med Justitsministeriet – oplyse, hvor mange personer der i de seneste 5 år er dømt en ubetinget frihedsberøvende straf for de lovovertrædelser, som med lovforslaget og de foreslåede tilføjelser fremover vil udløse frakendelse af førtidspension, seniorpension eller tidlig pension samt skærpet karantæne for andre offentlige ydelser? Svaret bedes opdelt på:

a. Om de dømte har været modtagere af offentlige ydelser eller ej b. Hvilke specifikke ydelser der er tale om (f.eks. førtidspension, kontanthjælp, børnepenge m.v.) . Om de dømte er af vestlig eller ikke-vestlig herkomst d. Om de dømte har dansk eller ikke-dansk statsborgerskab e. Det samlede antal omfattede dømte de seneste 5 år opdelt på landsdele.

Svar fra onsdag den 21. januar 2026
Der foreligger endnu ikke data for 2025, og besvarelsen omfatter derfor opgørelser for personer dømt i perioden 2020–2024. Det bemærkes, at opgørelserne er behæftet med usikkerhed. De efterspurgte opgørelser fremgår nedenfor.

Tabel 1 viser, at 1.872 personer modtog en ydelse på domstidspunktet. Det svarer til lidt over hver fjerde dømte person i perioden 2020-2024.

Tabel 1 Personer dømt en ubetinget frihedsberøvende straf for udvalgte lovovertrædelser i perioden 2020-2024, fordelt på om de modtog offentlig ydelse eller ej Antal personer I ydelsesforløb Ikke i et ydelsesforløb I alt 1.872 4.923 6.795 Andel personer (pct.) 8 72 100 Anm.: Opgørelsen indeholder de domstyper, som er omfattet af L 80, og de domstyper, der er tilføjet som følge af Aftale om systematisk gennemgang af udvalgte førtidspensionssager af december 2025. Hver person tæller kun én gang – også selvom de har fået flere domme. I tilfælde af flere domme medtages kun den første dom i perioden. Modtagere af offentlige ydelser defineres som personer, der ved domstidspunktet modtog en offentlig ydelse. Opgørelsen medtager alene fældende afgørelser og ekskluderer således ikkefældende afgørelser så som: frifundet, tiltale undladt, påtale opgivet, oversendt til udlandet og henlagt som forældet. Der indgår kun ubetingede domme i opgørelsen. Ankedomme er frasorteret.

Kilde: Danmarks Statistiks Kriminalstatistik afgørelser (KRAF), DREAM og egne beregninger.

Tabel 2 viser, at størstedelen af de dømte, som modtog ydelser, modtog en kontanthjælpsydelse (39 pct.). Den næststørste gruppe modtog førtidspension eller seniorpension (21 pct.).

Tabel 2 Dømte personer, der modtog en offentlig ydelse ved domstidspunktet for en ubetinget frihedsberøvende straf for udvalgte lovovertrædelser i perioden 2020-2024, fordelt på type af ydelse Antal personer Dagpenge Fleksjob Førtidspension og seniorpension Jobafklaring Kontanthjælp*

Ledighedsydelse Revalidering og ressourceforløb SU Sygedagpenge Tilbagetrækning**

Øvrige ydelser***

I alt 135 47 394 32 738 24 62 237 98 82 23 1.872 Andel personer (pct.) 3 21 2 39 1 3 13 5 4 1 100 Anm.: *Kontanthjælp dækker over kontanthjælp, uddannelseshjælp og selvforsørgelses- og hjemrejseydelse eller overgangsydelse. **Tilbagetrækning dækker over tidlig pension, efterløn og folkepension. ***Øvrige ydelser dækker over voksenlærlinge, barselsdagpenge mv. Ydelserne førtidspension og seniorpension samt revalidering og ressourceforløb er lagt sammen for at overholde Danmarks Statistiks regler for diskretionering. STAR har ikke adgang til oplysninger om børnepenge, hvorfor ydelsen ikke indgår i opgørelsen. Opgørelsen indeholder de domstyper, som er omfattet af L 80, og de domstyper, der er tilføjet som følge af Aftale om systematisk gennemgang af udvalgte førtidspensionssager af december 2025.

Hver person tæller kun én gang – også selvom de har fået flere domme. I tilfælde af flere domme medtages kun den første dom i perioden. Modtagere af offentlige ydelser defineres som personer, der ved domstidspunktet modtog en offentlig ydelse. Opgørelsen medtager alene fældende afgørelser og ekskluderer således ikke-fældende afgørelser så som: frifundet, tiltale undladt, påtale opgivet, oversendt til udlandet og henlagt som forældet. Der indgår kun ubetingede domme i opgørelsen. Ankedomme er frasorteret.

Kilde: Danmarks Statistiks Kriminalstatistik afgørelser (KRAF), DREAM og egne beregninger.

Tabel 3 viser, at 61 pct. af de dømte har dansk oprindelse, mens godt hver fjerde dømte person er enten ikke-vestlig indvandrer eller efterkommer. Det bemærkes, at det ikke har været muligt at indhente oplysninger om herkomst for 569 personer, svarende til 8 pct. af de dømte, hvilket primært skyldes, at personerne ikke har et CPR-nummer.

2 Tabel 3 Personer idømt en ubetinget frihedsberøvende straf for udvalgte lovovertrædelser i perioden 20202024, fordelt på herkomst Antal personer Andel personer (pct.) ersoner med dansk oprindelse Indvandrere fra vestlige lande Efterkommere fra vestlige lande Indvandrere fra ikke-vestlige lande Efterkommere fra ikke-vestlige lande Manglende oplysninger I alt 4.144 255 33 876 918 569 6.795 61 4 0 13 14 8 100 Anm.: Opgørelsen indeholder de domstyper, som er omfattet af L 80, og de domstyper, der er tilføjet som følge af Aftale om systematisk gennemgang af udvalgte førtidspensionssager af december 2025. Hver person tæller kun én gang – også selvom de har fået flere domme. I tilfælde af flere domme medtages kun den første dom i perioden. Opgørelsen medtager alene fældende afgørelser og ekskluderer således ikke-fældende afgørelser så som: frifundet, tiltale undladt, påtale opgivet, oversendt til udlandet og henlagt som forældet. Der indgår kun ubetingede domme i opgørelsen. Ankedomme er frasorteret.

Kilde: Danmarks Statistiks Kriminalstatistik afgørelser (KRAF), DREAM og egne beregninger.

Tabel 4 viser, at godt tre ud af fire af de dømte personer har dansk statsborgerskab, mens ca. 12 pct. har et ikke-vestligt statsborgerskab. Det bemærkes, det ikke har været muligt at indhente oplysninger om statsborgerskab for 569 personer, svarende til 8 pct. af de dømte, hvilket primært skyldes, at personerne ikke har et CPRnummer.

Tabel 4 Personer dømt en ubetinget frihedsberøvende straf for udvalgte lovovertrædelser i perioden 2020-2024, fordelt på statsborgerskab Antal personer Dansk Personer med statsborgerskab fra vestligt land Personer med statsborgerskab fra ikke-vestligt land Personer, hvor der er manglende oplysninger om statsborgerskab I alt 5.144 289 793 569 6.795 Andel personer (pct.) 6 4 12 8 100 Anm.: Opgørelsen indeholder de domstyper, som er omfattet af L 80, og de domstyper, der er tilføjet som følge af Aftale om systematisk gennemgang af udvalgte førtidspensionssager af december 2025. Hver person tæller kun én gang – også selvom de har fået flere domme. I tilfælde af flere domme medtages kun den første dom i perioden. Opgørelsen medtager alene fældende afgørelser og ekskluderer således ikke-fældende afgørelser så som: frifundet, tiltale undladt, påtale opgivet, oversendt til udlandet og henlagt som forældet. Der indgår kun ubetingede domme i opgørelsen. Ankedomme er frasorteret. Personer med dobbelt statsborgerskab indgår i opgørelsen som personer med dansk statsborgerskab.

Kilde: Danmarks Statistiks Kriminalstatistik afgørelser (KRAF), DREAM og egne beregninger.

Tabel 5 viser, at 15 pct. af de dømte på opgørelsestidspunktet boede i København, 13 pct. i Østjylland, mens 12 pct. boede i Vest- og Sydsjælland. Det bemærkes, at 3 det ikke har været muligt at indhente oplysninger om bopæl for 694 personer, svarende til 10 pct. af de dømte, hvilket primært skyldes, at personerne ikke har et CPR-nummer.

Tabel 5 Personer dømt en ubetinget frihedsberøvende straf for udvalgte lovovertrædelser i perioden 2020-2024, fordelt på hvilken landsdel personen boede i ved domstidspunktet Antal personer Byen København Københavns omegn Nordsjælland Østsjælland Vest- og Sydsjælland Bornholm Fyn Sydjylland Østjylland Vestjylland Nordjylland Manglende oplysninger om, hvilken landsdel personen bor i I alt 987 674 313 208 807 39 481 701 897 448 546 694 6.795 Andel personer (pct.) 5 10 5 3 12 1 7 10 13 7 8 10 100 Anm.: Opgørelsen indeholder de domstyper, som er omfattet af L 80, og de domstyper, der er tilføjet som følge af Aftale om systematisk gennemgang af udvalgte førtidspensionssager af december 2025. Hver person tæller kun én gang – også selvom de har fået flere domme. I tilfælde af flere domme medtages kun den første dom i perioden. Opgørelsen medtager alene fældende afgørelser og ekskluderer således ikke-fældende afgørelser så som: frifundet, tiltale undladt, påtale opgivet, oversendt til udlandet og henlagt som forældet. Der indgår kun ubetingede domme i opgørelsen. Ankedomme er frasorteret. Bopæl er opgjort ud fra kommunen ultimo året for domstidspunktet.

Kilde: Danmarks Statistiks Kriminalstatistik afgørelser (KRAF), DREAM og egne beregninger.
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026