Bliv abonnent
Annonce

15. Juni Fonden giver millionbevilling til at realisere naturprojekt i Billund og Varde

Det er blandt andet området omkring Ansager Å, hvor biodiversiteten bliver styrket.
Det er blandt andet området omkring Ansager Å, hvor biodiversiteten bliver styrket.Foto: Anders Worup, Varde Kommune
2. december 2025 kl. 13.39

15. Juni Fonden giver penge til biodiversitetsprojektet Ansager Å og Kølskevad Bæk, der skal styrke og forbedre naturen i de to områder på grænsen mellem Billund og Varde.

Bevillingen fra fonden sikrer, at Varde og Billund Kommuner, rådgivningsfirmaet Sagro samt Grindsted og Varde Sportsfiskerforeninger, der står bag projektet, kan føre det ud i virkeligheden.

Det oplyser Billund Kommune i en pressemeddelelse.

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026