Udflytning tvinger Geodatastyrelsen til at ansætte briter

Det er jo lidt grotesk, at man skal investere en masse ressourcer i at få folk hertil fra udlandet og vi samtidig ikke kan levere de søkort til grønlænderne, som vi har lovet dem.
Christian Juhl (EL)
Grønlandsordfører
Det er ikke et problem i sig selv at flytte mere specialiserede arbejdspladser, det er bare vanskeligere. Og tværtimod vil jeg sige, at der er mange af de her indspiste afdelinger, som kun har glæde af at se på tingene med friske øjne.
Thomas Danielsen
Venstres ordfører for landdistrikter og øer
Engelske og nordjyske gloser florerer side om side i en af Geodatastyrelsens nye afdelinger i Aalborg.
Siden styrelsen i januar 2016 blev bedt om at udflytte afdelingen, der producerer grønlandske søkort, har man ansat 12 nye medarbejdere. Fire af dem er hyret i Storbritannien.
Det viser et svar fra energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V) til Grønlandsudvalget.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling












