
11. juni 2023 kl. 20.00

Efter festen: Nye veje til et bedre samfund uden vækst
Bjarke Dahl Mogensen og Rune Detlif Baastrup
256 sider, Gads Forlag
I den nye bog 'Efter festen' kalder de to forfattere Bjarke Dahl Mogensen (politisk chef i Socialdemokratiet) og Rune Detlif Baastrup (direktør i Teknologirådet og forhenværende særlig rådgiver for socialdemokratisk minister) til kamp for en mere ambitiøs klimapolitik.
Det er altid kærkomment, når vægtige stemmer melder sig ind i den offentlige debat med nye idéer til, hvordan vi løser forskellige udfordringer. Og der er ingen tvivl om, at bogen er tænkt som et velment bidrag til debatten om, hvordan vi støber fundamentet for et bæredygtig samfund.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima














