Det tidligere folketingsmedlem fra SF Steen Gade har takket ja til at sætte sig for bordenden som ny formand i Vejles Klimaråd.
Det skriver Vejle Kommune i en pressemeddelelse.
Steen Gade har en tung ballast med sig af erfaring inden for klimaområdet. I løbet af sine 27 år som medlem af SF har han indtaget formandsposterne i Folketingets Klima- og Energiudvalg, Miljøudvalget og Udenrigsudvalget.
Han medbringer desuden viden fra sin rolle som direktør for Miljøstyrelsen og fra tværpolitisk internationalt samarbejde mellem miljøengagerede parlamentarikere.
Opgaverne og udfordringerne som formand i Vejles Klimaråd fortsætter i samme tråd som i hans tidligere stillinger, men nu på et kommunalt niveau.
"Jeg glæder mig meget til opgaven. Den er stor, for det kommer til at kræve rigtig meget af os alle sammen, hvis vi som nation skal leve op til målsætningen om at nå 70 procent CO2-reduktion i løbet af de næste ti år," udtaler Steen Gade i pressemeddelelsen.
En del af opgaven i den nye stilling bliver at prioritere den grønne omstilling i Vejle Kommune med konkrete indsatser inden for klima, resiliens og for at arbejde målrettet mod at nå FN's 17 verdensmål.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet

















