Søren Gais Kjeldsen
Thomas Kastrup-LarsenAalborg-direktør stopper for at dedikere sig til forsyning

Siden årsskiftet har Søren Gais Kjeldsen haft to topposter i Aalborg på samme tid.
Fremover vil han dog dedikere sig til arbejdet som administrerende direktør i Aalborg Forsyning, og han stopper derfor som direktør for klima og miljø i Aalborg Kommune.
Det skriver Aalborg Kommune i en pressemeddelelse.
"Dette er et led i Aalborg Kommunes opprioritering af den grønne omstilling. Aalborg vil være i den grønne førertrøje, og det kræver en ny fordeling af direktørposterne, da Klima og Miljø er en forvaltning i rivende grøn udvikling. Det samme er Aalborg Forsyning, og det kræver en direktør på hver sin post," udtaler borgmester i Aalborg, Thomas Kastrup Larsen (S).
Borgmesteren bakker derfor op om Søren Gais Kjeldsen beslutning og er glad for, at han er glad stadig vil være at finde i toppen af Aalborg Forsyning A/S.
Søren Gais Kjeldsen har haft en central rolle i etablering og udvikling af Aalborg Forsyning, som blev dannet ud fra en række datterselskaber 1. januar i år. Han ser nu frem til at kunne bruge alle sine kræfter på projektet.
"Jeg glæder mig til nu at kunne fokusere på den grønne omstilling på forsyningsområdet - for eksempel drikkevandsforsyning og spildevandshåndtering samt udvikling af fjernkøling og nye energiformer som Power-to-X og havvandsvarmepumper," forklarer han i pressemeddelelsen.
Søren Gais Kjeldsen fratræder stillingen som direktør for klima og miljø i Aalborg Kommune ved udgangen af marts måned.
Omtalte personer
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler















