Fra 1. juni 2019 får Katja Dahlberg ansvaret for udviklingen af Banedanmarks kommunikation. Hun starter nemlig som ny kommunikationschef i jernbaneselskabet.
Det oplyser Banedanmark.
Katja Dahlberg er uddannet cand.mag. i dansk og filosofi fra Københavns Universitet og kommer fra en stilling som kommunikationschef i Danmarks Naturfredningsforening. Inden da var hun kommunikationschef i Køge Kommune.
Men nu skifter Katja Dahlberg spor til fremover at skulle lede de 20 medarbejdere i Banedanmarks kommunikationsafdeling, der til dagligt arbejder med blandt andet presse og kommunikation på tværs af de mange baneprojekter.
En opgave, som hun glæder sig til.
"Banen er en central nøgle i udviklingen af et bæredygtigt samfund, og kommunikation bliver en vigtig løftestang for den indsats. Banedanmark er en organisation i rivende udvikling med store ambitioner. Det glæder jeg mig til at være en del af", siger Katja Dahlberg.
Også Banedanmarks direktør, Per Jacobsen, ser frem til samarbejdet:
"Vores nye kommunikationschef har den erfaring, strategiske tænkning og det personlige drive, der skal til for at drive profileringen af Banedanmark og vores vision om at levere en jernbane i digital topform."
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet












