Bliv abonnent
Annonce

”Danmark er lige så langt fra at leve op til verdensmålene som Burkina Faso”

Professor Katherine Richardson er en del af et forskerpanel udpget af FN til at følge evaluere arbejdet med verdensmålene. Hun mener ikke, at Danmark har nogen førerposition.
Professor Katherine Richardson er en del af et forskerpanel udpget af FN til at følge evaluere arbejdet med verdensmålene. Hun mener ikke, at Danmark har nogen førerposition.Foto: Celina Dahl/Ritzau Scanpix
22. september 2020 kl. 03.30

”Det er lidt uheldigt, at vi her i Danmark har sådan et billede af, at vi næsten er i mål.”

Professor Katherine Richardson er medlem af et FN-udpeget panel af forskere, der løbende evaluerer arbejdet med verdensmålene.

Og hun er ikke entydigt benovet over det danske arbejde med at leve op til FN’s samlede pakke af verdensmål fra 2015.

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026