Bliv abonnent
Annonce

Danmarksdemokraterne har fået genoprettet tilliden til Lars Aagaard: ”Man kan ikke sætte sig ned med korslagte arme"

Det er mindre end ét år siden, at den samlede opposition til regeringen udtrykte mistillid til klimaminister Lars Aagaard (M). Siden har flere af partierne indgået aftaler med Aagaard, der potentielt kan ende med at koste skatteborgerne over 100 milliarder kroner. 
Det er mindre end ét år siden, at den samlede opposition til regeringen udtrykte mistillid til klimaminister Lars Aagaard (M). Siden har flere af partierne indgået aftaler med Aagaard, der potentielt kan ende med at koste skatteborgerne over 100 milliarder kroner. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
4. februar 2026 kl. 04.00

Den politiske opbakning til klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) begynder igen at indfinde sig på Christiansborg.

Danmarksdemokraterne melder sig således nu som det foreløbigt eneste oppositionsparti, der har fået genoprettet tilliden til den udskældte minister.

”Vi må arbejde med den minister, der er. Vi havde en udfordring med, at ministeren ikke havde overholdt de regler, han er underlagt, når det handler om at informere folk. Og når man ikke gør det, så brokker vi os. Men det er blevet meget bedre, og jeg har i dag et godt samarbejde med Lars Aagaard,” siger klima-, energi- og forsyningsordfører Mads Fuglede (DD).

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026