Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jørgen Nielsen

Dansk Fjernvarme finder ny udviklingsdirektør

5. april 2018 kl. 09.54

Dansk Fjernvarme udpeger ny udviklingsdirektør, der skal stå i spidsen for udviklingsaktiviteter for nye fjernvarmetransmissionssystemer og udnyttelse af overskudsvarme fra store datacentre hos brancheorganisationen. Det bliver Jørgen Nielsen, der senest kommer fra stillingen som administrerende direktør hos energiselskabet Vattenfall. 

Det skriver Dansk Fjernvarme i en pressemeddelelse. 

Jørgen Nielsen har været ansat hos Vattenfall siden 2009, hvor han først blev ansat som strategichef for Vattenfalls kraftvarmeproduktion i Sverige, Finland og Danmark. I 2011 blev han direktør for Thermal Operations i Vattenfall. Han har siden 2012 været administrerende direktør for Vattenfall i Danmark. 

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026