Dansk Metal: Forcér ikke den grønne omstilling

Af Rasmus Stoklund Holm-Nielsen
Erhvervspolitisk chef, Dansk Metal
Som fagforening for en stor gruppe lønmodtagere i konkurrenceudsatte produktionsvirksomheder har vi overordnet tre ønsker til fremtidens energipolitik.
For det første skal vi også i fremtiden have en solid forsyningssikkerhed, høj oppetid på elnettet og konkurrencedygtige rammevilkår for danske produktionsvirksomheder, så det også i fremtiden er attraktivt at investere i Danmark.
For det andet skal energipolitikken bidrage til at understøtte og øge eksporten af dansk energiteknologi og dermed sikre danske arbejdspladser. Den grønne omstilling rummer store eksportmuligheder, og dem skal vi gribe, men forudsætningen for, at vi lykkes med det, er investeringer i energiteknologisk forskning samt gode eksportordninger.
Forudsætningen for, at vi lykkes, er investeringer i energiteknologisk forskning samt gode eksportordninger.
Rasmus Stoklund Holm-Nielsen
Erhvervspolitisk chef, Dansk Metal
For det tredje bør partierne i forbindelse med indgåelsen af næste energiforlig give håndslag på, at man ikke sår tvivl om aftalen i forligsperioden, som det skete i fjor, da der opstod usikkerhed om de kystnære havmølleparker.
Lavere afgifter på vedvarende energi
Når det gælder fortsat udbygning af vedvarende energi i Danmark, vil der fortsat være behov for offentlig støtte. Landvindmøller er i dag konkurrencedygtige, men blandt andet havvindmøllerne er afhængige af den offentlige støtte til vedvarende energiproduktion, som på længere sigt vil udfases.
Samtidig må det forventes, at der i det næste energiforlig vil være fokus på, hvordan den grønne energi udnyttes bedre. Det er nyt i forhold til tidligere, hvor fokus primært var på, at den grønne energiproduktion skulle udbygges.
Et af håndtagene, som vil være oplagt at skrue på, for at få mere gavn af den grønne energi vil være lavere afgifter på den vedvarende energiproduktion. Men finansieringen bør til gengæld findes og tilrettelægges, så konkurrenceevnen ikke sættes over styr.
Pas på konkurrencevilkårene
Vi skal være varsomme med at forcere den grønne omstilling. Som der står i tilskuds- og afgiftsanalysen: ”Danske nationale målsætninger vil ikke umiddelbart have en nævneværdig klimaeffekt for verden som helhed eller for danskerne”.
Ubrugte CO2-kvoter vil blive brugt i andre dele af EU og medføre øget energiintensiv og forurenende produktion i andre lande, samtidig med at danske produktionsarbejdspladser går tabt, når virksomheders konkurrencevilkår forringes.
Sats på energiteknologi
Det betyder ikke, at vi i Danmark skal opgive de grønne ambitioner eller opgive at være et foregangsland.
Men vi skal nå målet ved at investere i energiteknologisk forskning, gode eksportprogrammer og stabile rammevilkår, så vi også i fremtiden kan producere de mest energieffektive og intelligente pumper, vindmøller, målere samt andre højteknologiske energiløsninger.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart










