DF udsender lokketoner til venstrefløjens EU-modstandere

Her ses Vistisen i debat med SF's Kira Marie Peter-Hansen ved et EU-arrangement hos Venstre. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
Nationale uenigheder mellem DF og venstrefløjen bliver sat ud af spillet på centrale områder, når det kommer til konkret EU-politik i Europa-Parlamentet. Derfor bør venstrefløjens EU-kritiske vælgere overveje at stemme på Dansk Folkeparti.
Det mener DF-spidskandidat Anders Vistesen, der stiller det op på denne måde:
"Forestil dig at der kommer et meget Israel-venligt forslag op, som vi ville have stemt for i en dansk sammenhæng. I Europa-Parlamentet vil vi stemme imod, fordi vi er imod, at EU skal blande sig i udenrigsanliggender. Så en række af de områder, der skiller os fra venstrefløjen, vil slet ikke komme i spil."
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart










